Mountain bikers riding through an open mountain valley

Sverige · Gravel och MTB

Cykelvasan

Sälen (Berga by) till Mora, Dalarna

Cykelvasan 90 är ett MTB-lopp och en tur på 92 km längs Vasaloppets bana från Berga by i Sälen till målet i Mora. Det hålls i augusti och beskrivs som Nordens största MTB-evenemang. Eliten kör om en prispott och en plats på svensk tv, medan de flesta av de cirka 8 000 startande kör det som en lång dag på skogsvägar, grus och spångar. Det är ett överkomligt första stort lopp på cykel i terrängen: den mediancyklist som körde motionsklassen 2026 tog 4 tim 18 min, och målet håller öppet till 20.00.

Officiell webbplats (öppnas i en ny flik)Plats 24 av 41 i tuffhetsrankningen

Loppet i korthet

Distans
92 km
Format
92 km från start till mål på skogsvägar, grus och spångar längs Vasaloppets bana, med 3 km asfalt; tävlingsklass (separata starter för damer och herrar) och motionsklass i startgrupper om cirka 200 med fem minuters mellanrum
När
Lördag i mitten av augusti (14 augusti 2027)
Mittenfältets tid
4 tim 18 min (median bland de som gick i mål, motionsklassen, 2026); vinnartider 2 tim 31 min (herrar) och 2 tim 54 min (damer)
Bryttid
Fyra bryttider: Evertsberg 16.30, Oxberg 17.45, Hökberg 18.30 och Eldris 19.15; målet i Mora stänger 20.00
Startavgift
1 644–2 405 kr (Avgift för vuxna, 2027 års lopp; fyra perioder från 5 augusti 2026 till loppveckan, och 330 kr för cyklister under 17 år)
Startfält
Nästan 8 000 anmälda till Cykelvasan 90 (2026); över 16 000 totalt i veckans alla lopp
Första gången
2009
Andra distanser
Cykelvasan 90 (92 km, lördag) · Cykelvasan Öppet Spår (92 km, fredag) · Cykelvasan 45 (från Oxberg) · Cykelvasan 30 (32 km, från Oxberg) · Ungdomscykelvasan (32 km, ungdomstävling)
Arrangör
Vasaloppet (Vasaloppsföreningen Sälen-Mora, klubbarna IFK Mora och Sälens IF)

Nästa upplaga: 2027-08-14 · Öppen på arrangörens sida i oktober 2026; avgiften för vuxna stiger i fyra perioder fram till loppveckan, och den första perioden som anges slutar den 27 augusti · Anmälan (öppnas i en ny flik)

Kontrollerat 2026-10-15

Hur tufft är det?

Fyra mätare, var och en från 1 till 5, bedömda enligt vår publicerade metod. Underlaget under varje mätare visar siffrorna bakom poängen. Så bedömer vi.

LängdLång dag

Mediantid (nettotid) 4 tim 18 min bland 6 615 som gick i mål i motionsklassen (officiella resultat 2026, Cykelvasan 90 Motion, 2026-08); snabbaste tiondelen tog 3 tim 29 min och långsammaste tiondelen 5 tim 37 min. Vinnarna 2 tim 31 min och 2 tim 54 min. Inom bandet 2,5–5 tim, med den långsammaste tiondelen över 5 tim 30 min. Per 2026-08.

TerrängTufft

92 km på skogsvägar och grus med byggda spångar över myrmarker och 3 km asfalt; arrangören kallar banan tekniskt okomplicerad och lämplig för alla cyklar som klarar grus (2026-08). Den enda stora tidiga stigningen är 178 m under de första 3 km upp till banans högsta punkt på 528 m. Total stigning publiceras inte, så betyget är en bedömning. Per 2026-08.

KylaMilt

Mitten av augusti med starter mellan 08.00 och 12.25, ett sommarlopp i inlandet i Dalarna. Arrangören beskrev förhållandena som nära perfekta 2026 (loppets rapport, 2026-08). Inga temperaturmätningar har samlats in, så detta är en bedömning; en blöt eller blåsig dag skulle kännas kallare. Det finns inget obligatoriskt klädkrav. Per 2026-08.

BryttiderGeneröst

Bryttider vid fyra kontroller (Evertsberg 16.30 till Eldris 19.15) och mål som stänger 20.00; en mediancyklist går i mål på under 5 tim, och cirka 90 procent av de 7 351 motionsanmälningarna i resultaten för 2026 har en måltid (listan inkluderar cyklister som inte startade). Inget lotteri: startgruppen i motionsklassen följer anmälningsdatum om du inte seedar dig. Ingen utförsäljning har rapporterats (arrangören, 2026-08). Per 2026-08.

Banan

Starten går på fältet vid Berga by i Sälen, samma start som skidloppet. Tävlingsdamerna startar 08.00, herrarna 09.00 och motionsgrupperna från 09.15 i grupper om cirka 200 med fem minuters mellanrum. En fyrhjuling leder fältet i ungefär en kilometer i begränsad fart fram till vägkorsningen före första backen, och ingen får köra om den. Sedan kommer den enda stora tidiga ansträngningen: en stigning på 3 km och 178 höjdmeter upp till den högsta punkten på Vasaloppets bana, 528 m ö.h.

Därifrån passerar banan sju kontroller med de klassiska Vasaloppsnamnen: Smågan (11 km), Mångsbodarna (26 km), Risberg (36 km), Evertsberg (49 km), Oxberg (64 km), Hökberg (74 km) och Eldris (83 km). Den går på skogsvägar och grus, med byggda spångar över myrarna, och bara cirka 3 km är asfalt, genom Evertsberg och Gopshus och på sista sträckan in i Mora. 2026 flyttades över 7 km från väg till skidspåret mellan Tennäng och Risberg och mellan Risberg och Evertsberg, och sträckan kortades från 95 till 92 km.

När du ser Moras kyrktorn är du nära. I mål får du medalj, dryck och tilltugg, och cyklar sedan till duscharna på Prästholmens IP, dit din väska har körts med lastbil, och tillbaka till målområdet för ditt diplom. Alla sju kontroller serverar dryck och energi, erbjuder enkla cykelreparationer (faktureras efteråt) och har toaletter och sjukvårdspersonal. Ett tidstillägg på 15 minuter ges för nedskräpning utanför markerade zoner och papperskorgar.

Så anmäler du dig

Anmälan sker först till kvarn och görs online hos arrangören; loppet 2027 öppnade den 14 oktober 2026. I motionsklassen beror din startgrupp på när du anmäler dig: anmäl dig tidigt så startar du tidigt. Du kan förbättra din grupp genom seedning, antingen automatiskt utifrån tidigare resultat eller genom att köra ett seedningslopp, och det finns separata damgrupper i motionsklassen (grupp 18 kl. 10.20 för under 5 timmar och grupp 30 kl. 11.20 för över 5 timmar).

Avgiften för vuxna 2027 är 1 644 kr i period 1 (till 27 augusti), 2 055 kr från 28 augusti till 30 april 2027, 2 155 kr från 1 maj till 10 augusti och 2 405 kr under loppveckan, vilket motsvarar ungefär 150 till 215 euro. Cyklister under 17 år betalar 330 kr, och du kan köra motionsklassen från det år du fyller 12. Tävlingsklassen kräver licens från Svenska Cykelförbundet, vilket reglerna säger gäller utländska cyklister också; motionsklassen kräver ingen.

Bussbokningen till starten öppnar i maj 2027 och bussen tar med din cykel. Startnummer och chip hämtas på tävlingskansliet i Mora dagen före eller på Bike Expo vid Lindvallen i Sälen dagarna innan.

Så tränar du för det

Kör fyra till fem timmar på grus

En mediancyklist i motionsklassen är ute i cirka 4 tim 18 min, så nyckelpassen är långa turer på skogsvägar och grus i jämn ansträngning, inte intervaller. Sikta på två eller tre pass på 3 till 4 timmar före loppet, och öva på att äta och dricka på cykeln.

Öva på första backen och kön

Stigningen på 3 km och 178 m kommer direkt efter en kontrollerad start, med hela gruppen i samma backe. Träna en jämn stigning på 10 till 15 minuter i en fart du kan hålla, och räkna med viss gång eller stopp och start om du startar i en sen grupp.

Bli trygg på spångar och löst grus

Banan går över byggda spångar över myrmark och på grusvägar. Öva på att cykla rakt i måttlig fart på smala plankor och att ta kurvor på lösa underlag, för cyklisterna omkring dig kommer att vara trötta och nära varandra.

Använd kontrollerna för att äta

Det finns sju kontroller med dryck och energi, med 10 till 15 km emellan. Planera att ta något vid varje, och ha med ett eget bar eller gel för de första 11 km till Smågan, där den första stationen ligger.

Kör med andra i din fart

Startgrupper lämnar var femte minut, så det är naturligt att köra i klunga. Öva på att köra i grupp med jämn hjulföljning, ropa ut hinder och köra om till vänster, eftersom arrangören ber cyklister ropa ”håll till höger” och ”om till vänster”.

Vad du behöver

  • Godkänd cykelhjälm, buren hela tiden, även i startområdet och mellan målet och duscharna
  • En cykel som klarar grus: valfri MTB, gravelcykel eller cyclocrosscykel; hjorthorn är tillåtet i motionsklassen men inte i tävlingsklassen
  • Nummerlapp och tidtagningschip; båda behövs för att starta
  • Inte tillåtet: hörlurar, elcyklar, bogserade cyklar, släp, barnstolar och tandemcyklar i tävlingsklassen och de tidiga motionsgrupperna
  • En vattenflaska som passar din flaskhållare; flaskor som inte passar hållaren är inte tillåtna
  • Lagningssats, reservslang och pump; mekaniker vid kontrollerna hjälper till med enkla reparationer men inte mellan stationerna
  • Torra kläder i en väska som lastbilen kör till Mora, lämnas in vid starten

Resa och boende

Starten är i Sälen och målet i Mora, 92 km från varandra. Arrangören rekommenderar den officiella bussen till starten och ber cyklister använda den för att skydda miljön och undvika köer; biljetten inkluderar cykeltransport, och din cykel måste ha ett startnummer eller en dekal när du lämnar in den. Bussbokningen öppnar i maj 2027. Du bör vara i startområdet minst 30 minuter före din start.

Vasaloppet Bike Festival, med de kortare loppen och en expo, pågår vid Lindvallen i Sälen under veckan. Efter målgång finns bevakad, gratis cykelparkering vid målområdet och på Prästholmen. Boende ordnas via regionen; loppets sida listar inget boende, så vänd dig till turistbyråerna i Sälen och Mora och boka tidigt för loppveckan.

Historia

Cykelvasan hölls första gången 2009, då cirka 40 km av banan gick på asfalt; i dag är bara 3 km asfalterat, efter upprepade flyttar till skidspåret, senast 2026. Tävlingsvinnaren får 40 000 kr, och loppet 2026 fick en poängbaserad sprinttävling över alla sju kontroller.

Läs mer

Frågor om Cykelvasan

Hur lång tid tar Cykelvasan 90?

Medianen i motionsklassen 2026 tog 4 tim 18 min netto. Den snabbaste tiondelen var under 3 tim 30 min och den långsammaste tiondelen över 5 tim 30 min. Vinnarna tog 2 tim 31 min (herrar) och 2 tim 54 min (damer), båda banrekord på den nya banan på 92 km.

Vilka är bryttiderna?

Evertsberg 16.30, Oxberg 17.45, Hökberg 18.30 och Eldris 19.15, med målet i Mora som stänger 20.00. Du måste lämna en kontroll inom 10 minuter efter dess gräns. Kommer du för sent körs du med buss till Mora.

Vad kostar det att anmäla sig?

För 2027 är avgiften för vuxna 1 644 kr i den första perioden (till 27 augusti 2026), därefter 2 055, 2 155 och 2 405 kr under loppveckan; ungefär 150 till 215 euro. Cyklister under 17 år betalar 330 kr.

Behöver jag en särskild cykel eller licens?

Vilken cykel som helst som klarar grusvägar duger, och hjorthorn är tillåtet i motionsklassen. Licens från Svenska Cykelförbundet behövs bara i tävlingsklassen. Godkänd hjälm är obligatorisk; elcyklar och hörlurar är inte tillåtna.

Är Cykelvasan samma bana som skidloppet?

Den följer Vasaloppets sträckning från Sälen till Mora och passerar samma sju kontroller, men banan 2026 är 92 km, 3 km kortare än tidigare, och går på skogsvägar, grus och spångar i stället för på skidspåret hela vägen.

Källor

Siffror och regler på den här sidan kommer från de här sidorna, lästa de datum som anges. Arrangörer ändrar datum, avgifter och regler: kontrollera den officiella webbplatsen innan du anmäler dig.